PDA

View Full Version : پرونده تلخ قتل وحشیانه خرس‌های سمیرم/ فیلم


OldModir3
دوشنبه ۲۸ شهريور ۹۰, ۱۷:۲۴
پرونده تلخ قتل وحشیانه خرس‌های سمیرم/ فیلم


[Only registered and activated users can see links]


فیلم کشتار وحشیانه ماده خرس و دو توله‌اش در سمیرم اصفهان، ‌دل بسیاری را به درد آورده است. اما پرونده این جنایات چرا بسته نمی‌شود و چه انگیزه‌هایی، این شکارچیان را به چنین وحشیگری‌ هایی ترغیب می‌کند؟

بهنوش خرم‌روز - خبرآنلاین: شاید شما هم تا به حال از طریق بلوتوث یا روی وب‌سایت‌های مختلف،‌ فیلم دلخراش مرگ ماده خرس قهوه‌ای و دو توله‌اش را که سراسر پر از ضجه‌های دردناک دو توله بی‌پناه است دیده‌ باشید، آن هم به شیوه‌ای بی‌شک وحشیانه. فیلم کشته شدن این ماده خرس و توله‌های سه‌ماهه‌اش در شمس‌آباد ونک واقع در شهرستان سمیرم استان اصفهان، در روزهای گذشته موجی از اعتراضات مردم، گروه‌های محیط‌زیستی و برخی رسانه‌ها را به همراه داشته است.


اگر طاقت تماشای این فیلم را داشته باشید، می‌بینید که شکارچیان با روشی عجیب دست به شکار می‌زنند. آن‌ها خرس ماده را با شلیک گلوله می‌کشند، شکم توله‌ها را با چاقو می‌درند و اجازه می‌دهند توله‌های درمانده در حالی که به شدت خونریزی دارند، با امحا و احشای بیرون ریخته به اطراف بدوند، ضجه بزنند و در نهایت بمیرند. این سبک شکار،‌ روشی بسیار غیرمتداول، عجیب و بی‌رحمانه است. اما چرا این شکارچیان دست به چنین اقدامی زده‌اند؟X(
انگیزه‌های خرافی، مالی، یا مشکلات روانی
گفته می‌شود عقیده‌ای خرافی مبنی بر این که اگر توله‌خرس‌ها به این روش بمیرند،‌ امحا و احشای‌شان خاصیت درمانی پیدا می‌کند، ‌انگیزه این شکارچیان بوده است. برخی هم بر این باورند که تجارت پرسود پوست خرس و به خصوص خرس قهو‌ه‌ای، شکارچیان را به شکار این سه خرس ترغیب کرده است. اما آیا باور به خاصیت درمانی زبان خرس برای درمان بواسیر، چربی آن برای درمان بیماری‌های مفصلی و صفرا،‌ گوشت و سایر اندام‌های آن برای درمان سایر بیمار‌ی‌ها، جدا از نادرستی این باورها، می‌تواند توجیه مناسبی برای چنین وحشیگری‌هایی باشد؟


دکتر جوالچی، دبیر انجمن حمایت از حیوانات ایران بر این باور است که رفتار غریب این شکارچیان نشان بارزی از عدم سلامت روانی آن‌ها است. وی در این‌باره می‌نویسد: «امروزه ارتباط بین حیوان‌آزاری و جنایت‌های دیگر در روان‌پزشکی و روان‌شناسی یک ارتباط ثابت‌شده است. روان‌شناسان معتقدند که آزار دادن حیوانات، به‌خصوص شکنجه و قطعه قطعه کردن بدن یک حیوان زنده یک مشکل کوچک روانی نیست و باید به ‌طور جدی با آن برخورد کرد. کوتاهی در مجازات حیوان‌آزاران می‌تواند برای جامعه بهای بسیار سنگینی داشته باشد؛ چرا که این افراد معمولا به شکنجه‌کردن حیوانات اکتفا نکرده و قربانی بعدی آنها معمولا یک انسان یا انسان‌های بی‌شماری هستند.»


در واقع تماشای این فیلم برای اغلب افراد بسیار دردناک است و اشک‌های بسیاری را بر گونه بیننده‌ها جاری کرده است. چه‌طور کسی می‌تواند در سلامت روان، از نزدیک شاهد آن باشد،‌ آن را تکرار کند و تازه از آن فیلم هم بگیرد؟ و آیا زیان ادامه چنین رفتارهایی و عدم برخورد شایسته با این افراد، تنها متوجه جامعه بی‌دفاع حیوانات خواهد بود؟ در حقیقت خیر.
به نوشته دکتر جوالچی، آمار دانشگاه نورتوسترن آمریکا نشان می‌دهد کسانی که حیوانات را شکنجه می‌کنند، با احتمال پنج برابر بیشتر، ممکن است انسانی را هم شکنجه کنند. آمار همین دانشگاه نشان می‌دهد خطر اینکه این انسان‌ها اموال مردم را هم نابود کنند چهار برابر بیشتر خواهد بود. در نتیجه، عدم پیگیری جدی چنین جنایاتی، می‌تواند جنایات انسانی را هم به دنبال داشته باشد. در تایید این نوشته‌، ‌می‌توان به سابقه شکارچی اصلی در دوران تحصیلش اشاره کرد: وی با چاقو به یکی از دانش‌آموزان مدرسه حمله کرده و وی را از ناحیه پا مجروح کرده است. وی یکی از معلمین آموزش و پرورش منطقه سمیرم است که به گفته مسئولین، چندی پیش به دلیل سوسابقه از کار خود برکنار شده است.
مجازات‌هایی که کافی نیستند
مهدی انصاری، معاون محیط طبییعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در مصاحبه با پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران (سبزپرس) خبر از دستگیری این شکارچیان داده است.


وی می‌گوید: «فیلم این واقعه خیلی زود در بین مردم منطقه پخش شد و علاوه بر این‌که باعث جریحه دار شدن احساسات مردم منطقه شد، به ما نیزکمک کرد تا بتوانیم با همکاری نیروی انتظامی متخلفان را شناسایی و دستگیر کنیم که این امر بعد از 24 ساعت اتفاق افتاد. علاوه بر این چون بسیاری از مردم روستاها و عشایر محلی و سمیرمی‌ها نیز با دیدن این فیلم متاثر شدند و شکایت داشتند، دادستان سمیرم نیز به عنوان مدعی‌العموم و به نمایندگی از مردم از متخلفان شکایت کرده است که علاوه بر شکایت محیط زیست به شکایت مدعی‌العموم نیز در دادگاه رسیدگی خواهد شد.»

البته به نوشته سایت رسمی انجمن حمایت از محیط زیست ایران، تنها شکارچی اصلی و یکی از همدستانش دستگیر شده‌اند و دو شکارچی دیگر همچنان فراری هستند.


اما مجازات چنین افرادی چیست؟ بر اساس گزارش‌های رسمی، شکارچیان این شکار بی‌رحمانه قبلا بارها مرتکب شکارهای غیرمجاز شده‌اند و در پرونده خود، چندین مورد سوء پیشینه دارند. آن‌ها پیش از این بارها دستگیر شده‌اند! پس چه عاملی به این افراد کمک می‌کند که بعد از محکومیت، باز تفنگ به دست بگیرند و به شکار غیرقانونی بپردازند.
به نوشته روزنامه شرق، جریمه کشتن یک خرس در کشور ما، تنها 700 هزار تومان است. جریمه‌ای که شکارچیان می‌توانند بپردازند و باز به سراغ شکارهای غیرقانونی خود برگردند. بدون هیچ هراسی!‌ در واقع جریمه‌های فعلی برای کشتن حیونات، آن هم حیوانات کمیاب، به هیچ عنوان بازدارنده نیستند. این در حالی است که خرس‌های قهوه‌ای این ناحیه، از موجوداتی هستند که در معرض خطر انقراض قرار دارند.


اگرچه هنوز حکمی برای این متهمین صادر نشده، اما دل دوست‌داران حیوانات تنها به محکومیت آن‌ها برای حمل سلاح‌های غیرمجاز می‌تواند خوش باشد. سلاح‌های غیرمجاز آن‌ها ممکن است آن‌ها را به مدت سه سال پشت میله‌های زندان ببرد. اما جرم کشتن حیوانات بی‌دفاع، چه؟


کسانی که فیلم کشتار بی‌رحمانه خرس‌های قهوه‌ای سمیرم را دیده‌اند، یا داستان تلخ آن را خوانده و یا شنیده‌اند، امیدوارند و در واقع انتظار دارند اقدامات مسئولین، شایسته و پیشگیرانه باشد. اگر چند روز،‌ هفته یا ماه دیگر، فیلم دیگری با محتوایی مشابه منتشر شود، چنان که می‌دانیم این جنایت هم تنها یکی از چندین جنایت وحشیانه در مورد حیوانات است، دیگر برای این که فکر کنیم برخوردها مناسب نبوده، جریمه‌ها بازدارنده نبوده، یا میزان آگاهی را آن‌قدر که باید بالا نبرده‌ایم دیر شده و جنایتی دیگر اتفاق افتاده است.برای مشاهده فیلم به این لینک ([Only registered and activated users can see links]) مراجعه نمایید.

دانلود فیلم با حجم 5.45 مگابایت ([Only registered and activated users can see links])

OldModir3
دوشنبه ۲۸ شهريور ۹۰, ۱۷:۲۵
خشم کاربران خبرآنلاین از مرگ فجیع خرس مادر و دو توله اش ([Only registered and activated users can see links])

هرچند کمی با تاخیر، فیلم کشتار خرس مادر و دو توله اش که در سمیرم اتفاق افتاد، منتشر شد، اما کاربران خبرآنلاین، انزجار خود را از این اتفاق بروز دادند.

کافی است نگاهی گذرا به نظرات مخاطبان در خبر پرونده تلخ قتل وحشیانه خرس‌های سمیرم ([Only registered and activated users can see links]) بیندازید، عمق خشم مردم را از این گشتار درک می کنید. خنثی ترین آنها نوشته "انسانم آرزوست".

عمده کاربران خبرآنلاین خواستار مجازات سنگین برای افرادی که این کشتار فجیع را انجام داده اند، شده اند. هرچند کاربری با انگاه انسان دوستانه، پیشنهاد کرده این دو نفر مجبور شوند سه توله خرس را بزرگ کنند.

کاربری دراین باره نوشته: "با توجه قوانین موجود بعید میدانم که اعدامی در کار باش.د لااقل با توجه به اینکه این فیلم در سایتهای مختلف به نمایش در آمده و حیثیت ایرانی را لکه دار کرده ونیزاین مخلوقت بینظیر خداوند مظلومانه قتل عام شدند امیدوارم یک قاضی شجاع پیدا شود وبرای اینکه این تبهکاران دیگر دست به اسلحه نبرندحکم دهد که دستهای همه آنها از مچ قطع شده و با توجه به داشتن مشکل روانی ایشان تحت کنترل در محدوده ای خاص قرار گیرند."

کاربری هم نوشته: "امیدوارم این حادثه باعث بشه که ما انسان ها کمی به حقوق حیوانات احترام بذاریم و این رو بفهمیم که یک حیوان هم دارای حق زندگی هست. نکته ی دیگه این هست که اگه قرار بود با اعدام مشکلی حل بشه پس باید تا حالا جامعه اخلاق مدارتری میداشتیم. به نظر من تنها راه آموزش هست وبس."

کاربری اشاره به یک نقل قول معروف کرده است: "برنارد شاو نویسنده ایرلندی جمله جالبی داره: اگر ببری انسانی را بکشد نامش وحشیت و بی رحمی است ولی اگر انسانی ببری را بکشد نامش شجاعت است! در حالی که با دیدن اینچنین صحنه هایی به عمق وحشیت موجودی به نام انسان پی می بریم."

کاربر دیگری سوال قابل تاملی پرسیده است: "چرا باید اینطور بشه؟ تمامش بخاطر اینه که مجازات سنگینی برای این افراد در نظر نمی گیرن؟ تو خبرهایی که از صدا و سیما پخش میشه، میگن تو فلان کشور خرس اومد تو محدوده روستا یا شهر، محیط بانان اونجا با تیر بیهوشی ، حیوان رو بیهوش کردن و به محل زندگیش برگردوندن.آخرین مورد هم، همون کروکودیل غول پیکر اما اینجا : اون حیوان بدبخت که تو محل زندگی خودش بود؟!!"

کاربری هم قصاص خواسته است: "با همون روشی که این مخلوقات خدا رو آزار دادن و کشتن از بین ببرنشون تا دنیا به ذات پاک خدا از لوث کثیفشون پاک بشه."
کاربری هم به یک فیلم اشاره کرده است: "قبلا فیلمی با نام انسان وحشی، حیوان وحشی دیده بودم. اما با دیدن این فیلم کلمات وحشی و درنده برای انسان و اهلی و مظلوم برای حیوان حق مطلب را ادا نمی کند."


نظرات بیشتر را اینجا ([Only registered and activated users can see links]) بخوانید.

OldModir3
دوشنبه ۲۸ شهريور ۹۰, ۱۷:۲۶
پخش شدن فیلم کشته شدن خرس مادر این خوبی را دارد که عواطف مردم برانگیخته شد ([Only registered and activated users can see links])


نه زنده بودن توله سگها، نه اینکه خرس قهوه ای از گونه های در معرض خطر انقراض ایران است، هیچ کدام موجب نشد شکارکش ها یک خرس ماده را شهرستان سمیرم نکشند.

زهرا تالانی: خبر از طریق یک بلوتوث منتشر شد که نشان می داد دو نفر که یکی از آنها از شکارچی های سابقه دار است، این خرس را می کشند و توله های آن را شکنجه می دهند. مسوولان محلی گفته اند متخلفان این پرونده بازداشت شده اند.فیلم این حادثه تلخ در رسانه ها منتشر شد و باعث جریح دار شدن عواطف شد. در همین باره کاربران خبرآنلاین ([Only registered and activated users can see links]) نیز عکس العمل نشان داده و این حادثه را محکوم کرده اند.

اسماعیل کهرم متخصص حیات وحش دلیل این ماجرا را انتقام شکارکشها از محیط بانان یا خرافات می داند و می گوید :پخش شدن این فیلم حداقل این خوبی را دارد که عواطف مردم برانگیخته شد و برای افراد جرایمی در نظر گرفته می شود که امیدوارم دیگر تکرار نشود.

به نظر شما چه حکمی باید برای این دو شکارچی خرس که اینگونه رفتار کرده اند در نظر گرفته شود؟
موضوع کشتن خرس مادر و فیلمی که منتشر شد را از دو دیدگاه می توان بررسی کرد. یکی جنبه قانونی دارد چون این خرسها در منطقه حفاظت شده بودند و کشتن آنها برای سازمان محیط زیست ضرر و زیان دارد و قاضی باید با آن برخورد کند.مورد بعدی جریحه دار کردن عواطف مردم است که با پخش آن در رسانه های خارجی آبروی ایران رفت. بنابراین باید یک قاضی برای این مورد هم یک جریمه یا حبس درنظر بگیرد. بنابراین به نظر من مهمتر این است حکمی که قاضی در نظر می گیرد بازدارنده باشد، یعنی دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم.

فکر می کنید چه عاملی باعث بروز چنین صحنه هایی می شود؟
به نظر من چند عامل باعث به وجود آمدن این حادثه شده است.یکی انتقام این شکارچیان از سازمان محیط زیست یا محیط بانان می تواند باشد دیگری اعتقادات خرافی و استفاده از قسمتهایی از حیوان است که معمولا شکارچیان استفاده می کنند.

اگر خاطرتان باشد حدود دو سال پیش هم فیلمی از 5 شکارچی در ارتفاعات زاگرس منتشر شد که با کشتن یک خرس و توله اش تمام اعضای آن را بریده بودند . ما باز هم شاهد چنین حادثه ای هستیم. چگونه باید با این شکارچیان برخورد کرد که دیگر حوادث مشابه اتفاق نیفتد؟
حکم باید بازدارند باشد . به نظر من جنبه مثبت این قضیه این است که احساسات و عواطف مردم برانگیخته شده و همین سبب می شود تا قوه قضاییه برخورد مناسبی با این افراد داشته باشد.البته هم اکنون هیچ آموزش زیست محیطی برای قضات وجود ندارد و بررسی ها از یک زنجیره طولانی از عدم اشراف قضات، تا ناتوانی محیط بانان در دستگیری متخلفان و ضعف قانون برای مجازات حکایت می کند.

آن زمان برابر قانون شکار و صید، مبلغ جریمه در نظر گرفته شده برای شکار غیرمجاز خرس قهوه ای 720 هزار تومان بود، که مبلغ جریمه شکار غیرمجاز خیلی پایین است. البته پایین بودن جریمه ها یا بالابردن آنها چندان اهمیتی ندارد چون اگر جریمه بالاتر هم باشد در نهایت وقتی گرفته نمی شود، فرقی ندارد و اساساً جریمه ها نمی توانند بازدارنده باشند، ضمن اینکه وقتی جریمه ها بالاباشد، ماموران برای گرفتن آن چندان راغب نیستند.

برای این دو نفر هم شنیدم که خوشبختانه خیلی سریع یک گروه از دادستانی اصفهان به منطقه سمیرم اعزام شدند و این دو نفر متخلف را دستگیر کردند. حالا شنیده های ما حاکی از این است که برای متهم اصلی، قرار وثیقه ۲۰۰ میلیونی صادر شده است و او با توجه به نفوذی که در برخی از مسئولین محلی دارد، توانسته است که با تامین کردن این وثیقه، الان آزاد بشود.

OldModir3
دوشنبه ۲۸ شهريور ۹۰, ۱۷:۲۸
بازداشت متهم اصلی کشتار سه قلاده خرس در سمیرمایسنا نوشت:
دادستان شهرستان سمیرم گفت که متهم اصلی کشتار سه قلاده خرس با قرار بازداشت موقت زندانی است.

چندی پیش یک قلاده خرس مادر به همراه دو توله‌اش در روستای شمس‌آباد ونک شهرستان سمیرم کشته شدند که درپی آن بحث‌های زیادی در مورد دلایل و چگونگی این حادثه مطرح شد.

ایرج ربیعی، دادستان عمومی و انقلاب سمیرم دراین باره به ایسنا گفت: متهم اصلی کشتار یک قلاده خرس و دو توله‌اش در زندان شهر شهرضا زندانی هستند.

بر اساس این گزارش، انتشار فیلم کشتن خرس مادر و دو توله‌اش موجب جریحه‌دار شدن افکار عمومی شد و واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت.

سمیرم در 150 کیلومتری جنوب شهر اصفهان واقع شده است.